The business skills and leadership qualities of TEC members mean they make things happen

TEC members take their businesses to new heights, becoming recognised leaders in their particular industries. Their achievements and performance often have them acknowledged by their peers in many prestigious business awards.

View some of our members who have received business accolades in recent years below:

2018

Peter Ryan, Inland Technology
(TEC Chair: Mike Logan)
Tamworth Business Chambers 2018 Quality Business Awards
Winner: Outstanding Employer of Choice and Outstanding Business Leader

Brett Watson, Hi-Vis Signs & Safety
(TEC Chair Bob Kerr)
2018 Hunter Business Chamber Awards
Winner: President’s Award

Julian Ramsay, Ruamoko Solutions 
(TEC Chair Ron Boskell)
INNOVATE New Zealand Awards 2018
Winner: Gold Award of Excellence

2017

Lawrence Breen, Inland Digital
(TEC Chair Mike Logan)
Orange Business Chambers Banjo Business Awards
Winner: Excellence in Innovation

Matthew and Renee Wheatley, Sigma Aerospace
(TEC Chair: Mike Logan)
Tamworth Business Chambers 2017 Quality Business Awards
Winner: Excellence in Business
Winner: Regional Business of the Year
Winner: Business Leader of the Year (Matthew Wheatley)

Erica Westbury and Barbara Price, Norwest Recruitment
(TEC Chair Graham Jenkins) (KEY Chair Jack Graham)
Hills Local Business Awards
Winner: Outstanding Professional Services category

Luke Terry, Toowoomba Clubhouse Association
(TEC Chair Stephen Myers)
Australia Day Regional Citizen of the Year Award
Westpac Bicentennial Foundation – 2017 Westpac Social Change Fellowships, recognising 10 inspiring individuals focused on bringing positive social change to Australians

Angie Paskevicius, Holyoake
(TEC Chair: Lyn Harding)
2017 Western Australian of the Year Awards
Finalist: Community Award Australian Not-For-Profit Technology Awards Innovator of the Year Award at the 2017

2016

Frank Caruso, Caruso Natural Health
(TEC Chair: Andrew Jetson)
Complementary Medicines Australia 17th Annual Industry Awards
Winner: 2016 Lady Cilento Award

Steve Edmonds, NSW Crown Holiday Parks Trust
(TEC Chair: Scott Campbell)
2016 CCIA (Caravan and Camping Industry Association) / MHIA (Manufactured, Housing Industry Association) Awards of Excellence
Finalist: Best Holiday Park North Coast

Jeff Jones, Total Construction
(TEC Chair: Jack Graham)
Master Builders Association 2016 Excellence in Construction Award
Winner: Division 6 – Industrial Buildings up to $7,000,000

James Kemp, Amicus Interiors (TEC Chair: Rob McComb)
Richard Amos 
(TEC Chair: Graham Jenkins)
Melinda Love (TECR Chair: Peter Black)
Best Places to Work in Australia: under 100 employees 2016
Ranked # 13

Tim Pope, Mainmark Ground Engineering (TEC Chair: John Kranenburg)
Morgan Trainer (KEY Chair: Phil Kerrigan)
2016 Ground Engineering Awards
Finalist: International Project of the Year Award

Glenn Rosen, Glenco Electrical
(TEC Chair: Helen Wiseman)
Australian Small Business Champion Awards
Winner: Trade Services

Jenni Seton, Redkite
(TEC Chair: Jack Graham)
Telstra Business Women’s Awards
Finalist: Purpose and Social Enterprise Award

Sharon Veale, GML Heritage (TEC Chair: Robert McComb)
Claire Geary (KEY Chair: Phil Kerrigan)
2016 National Trust Heritage Awards highly commended for two projects

Timothy Cornish, North Construction and Building (TEC Chair: John Kranenburg)
Matthew Cook (KEY Chair: Phil Kerrigan)
John Melvin (KEY Chair: Ian Neal)
2016 Master Builders Association – Newcastle 
Commercial Builder of the Year 2016
BaptistCare Orana Centre – Extensions, Renovations & Refurbishments over $5m
Mariners Centre of Excellence – Commercial Projects over $10m

Kane Godfrey, Amicus Interiors
(TEC Chair: Bob Nordlinger)
Great Places to Work in Australia: Under 100 employees 2016
Ranked # 13

Michael Wood, Comcater
(TEC Chair: Bob Nordlinger)
International Cambro Sales Awards Cambro Presidents Award Superstar Award for achieving or exceeding quota
Best New Product Sales Performance award for 2015 Best % purchase increase on previous year award
$3 Million club

Paul Kahlert, All Purpose Transport
(TEC Chair: Ray Fisher)
Australian Trucking Association (ATA) – National Trucking Awards 2016
Winner: National Training Excellence Award

Fiona Ryngiel, Amicus Interiors
(TEC Chair: Guy Clarke)
Best Places to Work in Australia: under 100 employees 2016
Ranked # 13

Tanya Titman, Consolid8
(TEC Chair: Joe Foster)
Women in Business Awards 2016
Winner: Brisbane Business Women of the Year Telstra Business Women’s Awards
Finalist: Entrepreneur Award

John Cranwell, Inclusive Sports SA
(TEC Chair: Jerry Kleeman)
AIM Leadership Excellence Awards for 2016
Finalist: Not for Profit Leader of the Year

Christina Matthews, Western Australia Cricket Association
(TEC Chair: Lianne Cretney-Barnes)
AIM Leadership Excellence Awards for 2016
Winner: Not for Profit Leader of the Year

Simon Walker, Modus Design
(TEC Chair: Doug Aberle)
Renewal Winner: 2015 National Cost Saving Award - Kmart Australia Store

2015

John Armstrong, J&S Engineering
(TEC Chair: Bob Kerr)
2015 Hunter Manufacturing Awards
Winner: Excellence in Environmentally Responsible Manufacturing Practices award
Winner: Excellence in Technology Award

Alexandra Conroy, Reliant Healthcare
(TEC Chair: Graham Jenkins)
2015 AIM Excellence Awards
Finalist: NSW Young Manager of the Year

Miccal Cummins, Gastronomy Australia
(TEC Chair: Graham Jenkins)
Wedding Industry Professionals of Australia Awards
Three Diamond Standard rating

Jon Evans, Enablis
(TEC Chair: Joseph Scarf)
2015 ARN ICT Industry Awards
Finalist: Telecommunications Partner
Featured in Deloitte Tech Fast 500 Asia Pacific for the 3rd consecutive year
Featured in the CRN Fast 50 Australia 2015 list for the 2nd consecutive year
Featured in the World's Best in Talkin' Clouds Top 100 Report for the 3rd consecutive year

Dr Rob Forage, UNSW Global
(TEC Chair: Marion Lawson)
2015 U21 Awards for Internationalisation, recognising individual efforts towards internationalisation and celebrating wide-reaching global initiatives

Stephen Guthrie, Prosperity Advisers
(TEC Chair: Andrew Jetson)
2015 Sydney City Business Awards
Australian Accounting Awards
Finalist: Excellence in Business Australian Accounting Awards
Finalist: Fast-Growing Firm of the Year Finalist: Firm of the Year (Less than $1bn in revenue)

Michael Harris, Crystal Pools
(TEC Chair: Jack Graham)
Hills Building & Design Award 2015
Finalist: Five pools listed

Melissa Hunt, S & D Cold Logistics
(TEC Chair: Andrew Jetson)
Refrigerated Warehouse & Transport Association of Australia Awards 2015
Winner: Frank Vale Award

Derek Jones, D & M Research
(TEC Chair: Peter Engelbert)
2015 Sydney City Business Awards
Winner: Excellence in Business Ethics Finalist: Employer of Choice

Ron Maxwell, VERTO (TEC Chair: Helen Wiseman)
Natalie Turmine
(TEC Chair: Graham Jenkins)
2015 New South Wales Training Awards
Winner: Large Training Provider of the Australian Training Awards
Winner: Australian Large Training Provider of the Year

Martin Palin, Palin Communications
(TEC Chair: Peter Black)
2015 PRIME Awards
Winner: Best Public Health Campaign

Nicholas Dal Sasso, Ecotech
(TEC Chair: Jeff Paterson)
Clean Air Society of Australia & New Zealand
Winner: Innovation Award 2015 2015 CASANZ inaugural innovation award

Mark Sheridan, Hanrick Curran
(TEC Chair: Stephen Myers)
Australian Accounting Awards
Best Marketing Finalist: Innovator of the Year

Paul Higgins, Dingo Software Pty Ltd
(TEC Chair: Barry Upfold)
Austmine 2015: Transforming Mining Conference
Winner: 2015 Austmine Innovation Award for METS

Paul Kahlert, All Purpose Transport
(TEC Chair: Ray Fisher)
Queensland Supply Chain & Logistics Awards 2015
Finalist: QLD Supply Chain Management Award

Jodi Schmidt, TAFE Queensland
(TEC Chair Barry Upfold)
Telstra Queensland Business Women’s Award
Winner: Government and Academia award

Scott Young, Young Guns Container Crew
(TEC Chair: Adam Sleigh)
Queensland Supply Chain & Logistics Association Awards 2015
Winner: QLD Industry Excellence Award
Winner: QLD Supply Chain Management Award

Lord Mayor’s Business Awards 2015
Winner: Industry Excellence Award
Finalist: Supply Chain Management Award

Supplier Diversity Awards 2015
Winner: Young Business Person of the Year Connect 2015
Winner: Certified Supplier of the Year
Finalist: Supplier Diversity Partnership of the Year

Thornton Harfield, City of Tea Tree Gully
(TEC Chair: Rod Buchecker)
IPWEA SA Excellence Awards 2015 
Winner: Excellence in asset management projects and practice

Jeremy Hawkes, Bowhill Engineering
(TEC Chair: Jerry Kleeman)
SA 2015 Training Awards
South Australian Regional Business Awards for Murraylands/Riverland Region
Finalist: Business SA Small Employer of the Year

Shane Kelly, Kelly Engineering
(TEC Chair: Jerry Kleeman)
The Impact Awards
Winner

Serina Pace, Pace Lawyers
( TEC Chair Jerry Kleeman)
2015 Legal Innovation Index
Finalist

Anthony Paech, Beerenberg Farm
(TEC Chair: Jerry Kleeman)
SA Food Industry Awards 2015
Winner: Bickfords Australia Leader Award Finalist: Tasting Australia Consumer Award

Michael Davies, Portavin
(TEC Chair: Tim Hankte)
2015 Australian Package Covenant Awards
Winner: Small-medium packaging manufacturer

Christopher McLaughlin, PDC Group
(TEC Chair: Lyn Harding)
WA Business News Rising Star Award
Western Australian Industry and Export Awards 2015
Finalist

Peter Leedman, Harry Perkins Institute of Medical Research
(TEC Chair: Ted Thacker)
National Health and Medical Research Council (NHMRC) Research Excellence Awards
Improving treatments for heart and kidney disease

Kimberley Marshall, Comspark
(TEC Chair: John Broons)
2015 WA Master Electricians of Australia Excellence Awards 2015
Winner: Women in Contracting

Angie Paskevicius, Holyoake
(TEC Chair: Lyn Harding)
Telstra Women’s Business Awards – Western Australia
Winner: For Purpose and Social Enterprise
Winner: WA Business Woman of the Year

Sean Reilly, PDC Group
(TEC Chair: Stephen O’Keefe)
Western Australian Industry and Export Awards 2015
Finalist

Tress Walmsley, Intergrain
(TEC Chair: John Broons)
Rural Industries Research and Development Corporation Awards
WA Rural Women of the Year

Damione Wright, Performance on Hand
(TEC Chair: John Broons)
WA Business News Rising Star Award